Skip to content Skip to footer

20 Yaş Dişleri Neden Ağrı Yapar? Bu Dişler Hangi Durumda Çekilmeli?

20 Yaş Dişleri Neden Ağrı Yapar? Bu Dişler Hangi Durumda Çekilmeli?

20 yaş dişi halk arasında yirmilik diş olarak tanımlanan ve en son çıkan yetişkin dişidir. 18 – 25 yaş arasında çıkmaya başlayan dişlerin genellikle çıkma süreçleri sancılı olur. Alt ve üst çenede sağ ve solda birer tane olmak üzere toplam 4 adet yirmilik yaş dişi bulunur. Kişiden kişiye farklılık gösteren yirmi yaş dişleri bazen dörtten az sayıda da çıkabilir. 20’lik diş çıkma esnasında acıya, ağrıya ve sızılara neden olabilir. Çene kısmının en arka tarafında yer alan yirmilik dişler çoğunlukla çene yapısına uyum sağlayamaz. Bundan dolayı rahatsızlık veren dişlerin çekilmesi gerekebilir.

20 Yaş Dişi Hangi Durumlarda Çekilmelidir?

Çene yapısında ve diş etlerinde yeterli bir alan bulabilen 20 yaş dişi olması gerektiği gibi sağlıklı bir biçimde gelişerek herhangi bir rahatsızlık belirtilerine yol açmaz. Fakat çoğu kişinin yirmilik yaş dişleri çene yapısındaki alanın dar olmasında kaynaklı olarak yer bulamayarak sorunlu bir şekilde çıkar.

20 Yaş Dişinin Çekilmesi Gereken Durumlar:

  • Çürükler
  • Diş Eti Apsesi (Perikoronitis)
  • Basınç Ağrıları
  • Ortodontik Amaçlı Çekim
  • Kist Oluşumu
  • Protez Tedavisi Uygulanması Gereken Durumlar

20 Yaş Dişi Nasıl Çekilir?

20 yaş dişleri bazen gömülü, yarı gömülü ya da sıkışık olarak meydana gelir. Bu dişler çevresinde bulunan diş eti dokusunun iltihaplanmasına, diş çürüklerine, ağız kokusuna, komşu dişlerin kök ve minesinde doku kaybı gibi sorunlara neden olur. Bundan dolayı gömülü, yarı gömülü ve düzgün çıkmasına karşın ağız içerisinde sıkışıklık yaratan 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekir. Yirmi yaş dişlerinin nasıl çekilmesi gerektiğine röntgen görüntülerine bakarak karar vermek gerekir. Doğru açı ile çıkan, çürük ya da sıkışıklık gibi nedenlerden dolayı çekilmesi gereken yirmi yaş dişleri diğer dişler gibi normal bir biçimde cerrahi operasyon gerektirmeden çekilebilir. Fakat etin içine gömülü bir biçimde çıkan ya da sorunlu olan dişler yirmilik diş ameliyatı olarak bilinen yöntemle cerrahi bir girişim yardımı ile çekilmek zorundadır.

Sizi özel hissettirecek 20 yaş dişi hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.

Leave a comment