Skip to content Skip to footer

Çocukları Diş Çürüklerinden Korumak İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Çocukları Diş Çürüklerinden Korumak İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Çocukları diş çürümesinden korumanın en iyi yolu, onların dişlerini doğru bir şekilde fırçalamasını ve dişlerini çürüklerden koruyacak diğer önleyici önlemleri almasının sağlanmasıdır. Çocuklarınıza uygun bir diş macunu ve diş fırçası ile dişlerini günde iki fırçalatmanız kalıcı öğrenme yöntemleri arasındadır. Çocukların dişleri küçük olduğundan dolayı küçük başlı bir diş fırçası daha iyi temizler. Ayrıca çocuğunuz dişlerini fırçalarken diş macununun florür içermemesi gerekir. Florür maddesi dişlerin çürüklerine karşı daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur fakat çocukların bu maddeyi yutmaları ve aşırı miktarda almaları oldukça sakıncalıdır.
Çocuklarda diş çürükleri rahatsızlığının önüne geçmek için dişlerinin düzenli olarak kontrol ettirilmesi gerekir. Diş hekimleri tarafından en az yılda bir kez kontrol ettirilmesi önerilir. Şeker, diş çürüklerinin oluşumuna neden olur. Çocuklarınızın aşırı miktarda şekerli yiyecekler ve içecekler tüketmemesini sağlayarak diş çürüklerinden uzak tutabilirsiniz.

Çocukların Dişlerini Çürüklerden Korumak İçin Öneriler Nelerdir?

Okul çağına gelmiş çocuklarda diş çürükleri oldukça yaygın olarak görülür. Çocuklar dişlerinin bakımları hakkında bilgilendirilmezlerse ya da diş koruma yöntemleri öğretilmezse ağrılı ve çok çürüklü diş kayıplarına maruz kalabilirler. Bundan dolayı çocukların diş çürüklerinden korumak için çeşitli öneriler uygulanabilir.

Çocukları Diş Çürüklerinden Korumanın Yolları:

  • Çocuklarınızın dişlerini çürükten korumanın en etkili yolu, onların dişlerine zarar verecek yiyecekleri yememeleridir. Özellikle şekerli yiyecekler ve içecekler dişler üzerindeki çürümeyi teşvik eder. Bundan dolayı çocuklarınıza düşük şeker içeriği olan yiyecekler verebilir ve onların şekerli içecek tüketimlerini azaltabilirsiniz.
  • Çocuklarınızın dişlerini günde en az iki kez fırçalamalarını sağlayabilirsiniz. Öğle yemeğinden sonra ve yatmadan önce dişlerini fırçalamaları önemlidir. Bu sayede dişler üzerinde oluşan plak ve bakteriler temizlenir ve çürük oluşumu önlenir.
  • Diş ipi, dişler arasında kalan gıdaları temizlemeye yardımcı olur. Bundan dolayı çocuklarınızın diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çocuklarınızı düzenli olarak diş hekimine götürebilirsiniz. Diş hekimleri, çocuklarınızın dişlerini daha iyi bir şekilde inceler ve gerekirse müdahale edebilirler.
  • Çürük oluşumunun yoğun olduğu arka dişlerdeki pit ve fissürler uzman diş hekimleri tarafından fissür örtücü maddeler ile kapatılarak çürük daha oluşmadan önlem alınabilir.
  • Dişlerini henüz florlu macunlar ile fırçalamayan çocuklar için zararsız flor vernik veya jel uygulamaları yapılabilir.

Sizi özel hissettirecek çocuklarda diş çürükleri hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.

Leave a comment