Skip to content Skip to footer

Damaklık Nasıl Takılır? Damaklık Hangi Durumlarda Kullanılır?

Damaklık Nasıl Takılır? Damaklık Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ortodontik tedavilerde kullanılan destekleyici dental malzemelerden biri de damaklıktır. Damaklığın amacı, dişlerin doğru dizilişine yardımcı olmadır. Bu amaçtan hareketle ilgili durumları taşıyan kişilere sabit veya takılıp çıkarılabilir damaklık takılır. Bununla beraber damaklıkların hangi durumlarda nasıl takılacağı da hastanın mevcut sorununa göre değişir.

Damaklık Hangi Durumlarda Nasıl Kullanılır?

Damaklık destekleyici bir dental ürün olarak ordodonti tedavisinin bir parçasıdır. Kimi durumlarda diş teli takılmadan önce damaklığın kullanılması önerilir. Bazı ortodontik tedavilerde ise destekleyici görevini üstlenerek tedavi sürecinde kullanılır. Damaklığın gerektiği durumlar genellikle damak darlığı ve dişlerin üst üste binmesi hâlinde özetlenir.

Genel olarak damaklık gerektiren durumlar şu şekildedir:

  • Geri ya da ileri çene konumlanması,
  • Dişlerin üst üste binmesi,
  • Doğru olmayan diş dizilişi,
  • Dengesiz yüz ve çene yapısı,
  • Yanlış konumlanmış diş yapısı,
  • Alt ve üst diş kavislerinde anormallik.

Damaklık gerektiren durumlar, ortodonti uzmanının sorunu tespit etmesiyle ortaya çıkarılır. Diş hekimi, ortodontik bozukluğu tespit ederek iç ağız ve diş yapısına uygun damaklık tasarımı geliştirir. Ağız ve diş ölçüleri baz alınarak tasarlanan damaklık, hastanın sorununa göre 6 ay ile 1 yıllık süreçlerde kullanılabilir.

Diş hekimi önerisiyle takılması gereken damaklık, takılıp çıkarabilir özelliğe sahip olmasından ötürü uyurken ya da yemek yerken çıkarılır. Bununla birlikte sorunun tespitine bağlı olarak uyurken damaklık kullanmak da gerekebilir. Damaklık kullanan kişinin, damaklık temizliğine ve bakımına da ayrıca dikkat etmesi önerilir.

Damaklık Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Damaklıkların öncelikli faydası, diş yapısının düzenli görünümüne ve damağın genişlik kazanmasına destek olmadır. Damaklık kullanmanın avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ortodonti tedavisi için daha hızlı sonuç almak,
  • Her yaştan kişinin kullanımına açık olması,
  • Herhangi bir alerjik soruna sebep olmaması,
  • Sert darbelere ve yiyeceklere karşı dayanaklı tasarlanması.

Damaklığın ne kadar süre takılacağı, ortodonti tedavisinin seyrine göre değişir. Genellikle 6 ile 8 ay süre zarfında damaklık kullanmak önerilir. Bu süre zarfında doğru kullanım, bakım ve temizlik, daha hızlı bir ortodonti tedavisinin izlenmesine de yardımcı olur.  Eğer ortodonti tedavisi gerektiren durumlar ile ilgili bir sorununuz varsa ortodonti hizmetimiz ile tanışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.

Leave a comment