Skip to content Skip to footer

Dental İmplant Nedir? Dental İmplantın Avantajları Nelerdir?

Dental İmplant Nedir? Dental İmplantın Avantajları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı ile alakalı tüm gelişmelere rağmen pek çok kişi periodental hastalık, diş çürümesi ya da yaralanma gibi nedenlerden dolayı diş kayıpları yaşayabilir. Uzun yıllar sonucu diş kayıpları yaşayan veya dişleri eksik olan kişiler için sadece tek tedavi seçeneği takma diş ve köprü uygulamalarıdır. Fakat günümüzde daha estetik, daha güvenilir, daha sağlıklı ve daha kalıcı yöntemlerde mevcuttur.

Diş implantları yedek dişlerin kökleri olup doğal dişlere uyacak biçimde yapılan kalıcı ya da çıkartılabilir yapay dişlerdir.

Dental İmplantın Avantajları Nelerdir?

Dental implant ağız içerisindeki köprü veya takma diş gibi protezleri desteklemek amacıyla ağza yerleştirilen yapay diş köküdür. Doku dostu olan titanyumdan yapılan ve eksik dişler için kök görevini üstlenen çene kemiğine yerleştirilen vidalardır.

  • Dental implant ağız yapısına mükemmel bir görünüm sunar. Kişilerin kendi dişleri gibi görünen uygulama ile doğal diş hissiyatı yaşatır. Kemikle kaynaşacak biçimde tasarlandığından dolayı oldukça kalıcıdır. Diş implantı ile gerçek diş arasındaki tek fark dişlerin gerçek olmamasıdır.
  • Uygun olmayan protez uygulamalarında dişler ağız içerisinde yanlış telaffuza neden olabilir veya ağız içinde kayabilir. Fakat bu işlem sayesinde dişlerin kayma tehlikesi bulunmaz ve rahat bir şekilde konuşmaya izin verir.
  • Dişlerin kökleri de bir ağacın kökü gibi çenenize tutturulmuş bir biçimdedir. Herhangi bir dişte kayıp yaşandığında kökün bulunduğu yerde boşluk kalır. İmplant uygulaması ile bu kök yeniden yapılanmış olur.
  • Geleneksel olan takma dişler genellikle kayarak ağız içerisinde çiğnemenin tadının almayı zorlaştırır. İmplantlar ise doğal diş görevi gördüğünden dolayı en sevdiğiniz yiyecekleri zorlanmadan yemenize ve tadını almanıza yardımcı olur. Takma dişlere sahip olan kişiden daha iyi bir şekilde ısırma kuvveti kazanmanızı sağlar.
  • Dişleri eksik olan kişiler genelde ağız içi görüntüsünden dolayı gülümseme ve konuşma kısıtlığı yaşayabilir. Fakat dental implant ile gülümsemeniz geri gelir, özgüven kazandırır ve kendinizi için daha iyi hissetmenize yardımcı olur.
  • Ağız sağlığı açısından da önemli olan dental implant işlemi sayesinde köprüler olduğu gibi diğer komşu dişlerin değiştirilmesi ya da küçültülmesi gerekmez. Komşu olan dişler de implantı destekleyecek biçimde değiştirilmediğinden dolayı uzun bir süre boyunca kendi dişleriniz ağzınızda sağlıklı şekilde kalır.
  • Bu implant türü protezlerin çıkarılmasından dolayı karşılaşılan rahatsızlıkların önüne geçer ve size rahat bir kullanım imkânı sunar.

Sizi özel hissettirecek dental implant hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.