Skip to content Skip to footer

Diş Beyazlatma İşlemi Nedir? Diş Beyazlatma İşlemi İçin Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Diş Beyazlatma İşlemi Nedir? Diş Beyazlatma İşlemi İçin Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Dişlerin gündelik hayatta çeşitli nedenlerden dolayı koyulaştığı, sarardığı ya da renk değişikliğine uğradığını görürüz. Bunun sonucunda dişlerin istenmeyen bir görünüme ulaşması durumunda diş beyazlatma işlemi uygulanabilir. Dişlerin hem sağlıklı bir görünüme ulaşması açısından hem de estetik yönden güzel görünmesi amacıyla bu yöntemi uygulamak gerekir. Bu uygulama yöntemlerinde profesyonel ve kişilerin kendi uygulayabileceği teknikler bulunur. Profesyonel anlamda diş hekimliği kliniklerinde uygulanan teknikler olduğu gibi diş hekimlerinin tavsiye ettiği beyazlatıcı diş macunları ya da farklı ürünlerle uygulanabilen yöntemlerde vardır.

Profesyonel Diş Beyazlatma İşlemi Teknikleri Nelerdir?

Diş beyazlatma işlemi diş hekimleri tarafından ve profesyonel hekimlerin kontrolünde gerçekleştirilen ve uygulanması gereken bir yöntemdir. Diş beyazlatma işleminin amacı dişlere hem beyazlık hem de estetik bir görüntü kazandırmadır. Çoğu kişi için sağlıklı ve bembeyaz bir gülüşe sahip olmak oldukça önemlidir. Diş beyazlatmanın etkili ve doğru bir biçimde yapılması için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Bazen doğru olmayan yöntemler uygulandığında diş sağlığını olumsuz anlamda etkiler. Ayrıca bu beyazlatma işlemi her bireyde diş sağlığı açısından farklılıklar gösterebilir. Profesyonel diş beyazlatma teknikleri şunlardır:

  • Bleaching (Ağartma) Yöntemi: Diş hekimi tarafından profesyonel olarak gerçekleştirilen bu teknikte hidrojen peroksit ya da karbamid peroksit kullanılır. Bu işlemde intrensek yani içsel nedenlerden dolayı renk değişimine uğrayan dişlerde diş beyazlaması sağlayabilir. Bu tür işlemlerin klinik kontrolünde ve şartlarında uygulanması oldukça hızlı ve etkili sonuçlar gösterir.
  • Tray (Aparat) Uygula Yöntemi: Diş beyazlatma işlemlerinde kullanılan maddeleri içeriğinde barındıran bir jel ile kaplı ve kişiye özel olarak hazırlanan aparatlardır. Bu tür aparatların evde 30 dakika ila 1 saat arasında takılarak uygulanması dişlerin beyazlamasına neden olabilir.

Evde Uygulanabilecek Diş Beyazlatma İşlemi Teknikleri Nelerdir?

Evde uygulanabilecek yöntemler arasında diş hekimlerinin önerileriyle uygulayabileceğiniz diş beyazlatıcı macunlar ve beyazlatıcı bantlar bulunur. Beyazlatıcı macunlar özellikle dış nedenlerden dolayı renk değişikliğine uğrayan dişlere karşı uygulanan bir tekniktir. Diş yüzeyini aşındıran partiküller içeren macun yöntemi kullanılmasından sonra etkili ve hızlı sonuçlar verebilir. Fakat uzun süreli kullanımlarda da diş minesinin aşınmasına bağlı olarak çeşitli diş sorunları da çıkartabilir. Diş beyazlatıcı bantlar dişlerin yüzeyine günde 1 ya da 2 kez belirli aralıklarla uygulanan ve dişlerde beyazlık sağlayan bant türüdür. Bu bantların içeriğinde düşük dozda hidrojen peroksit bulunur ve profesyonel tekniklere benzer bir biçimde işlem sağlar.

Sizi özel hissettirecek diş beyazlatma işlemi hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.