Skip to content Skip to footer

Endodonti (Kanal Tedavileri) Nedir? Endodonti Nasıl Yapılır?

Endodonti (Kanal Tedavileri) Nedir? Endodonti Nasıl Yapılır?

Endodonti, dişlerin beslenmesini ve hassasiyetini oluşturan damarlar, sinir uçları ve bağ dokusu hücrelerinden yer alan yumuşak dokunun yani pulpanın tedavisi işlemlerini kapsar. Pulpa, dişin tepesinde ve kök kanallarında, diş kökünün içinden geçen boşluklarda yer alır. En sık yapılan tedavi Kanal tedavisi olarak bilinen bu tedaviye çeşitli sebeplerle başvurulabilir. Endodonti; pulpanın çeşitli nedenlerle çürükten etkilenmesi, enfekte olması, iltihaplanması ya da dişte çatlak ya da kırık gibi bir travma oluşması sonrası uygulanır. Endodontinin temel amacı ise enfekte olan dişi ya da diş sinirlerini tedavi ederek dişin sağlığını ve tüm işlevselliğini koruması ve kurtarılmasıdır.

Endodonti (kanal tedavisi) Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, çeşitli sebeplerle enfeksiyon kapan yada travmaya maruz kalmış pulpa dokusunun çıkartılıp kanal boşluğunun temizlenmesi ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemler bütünüdür. Kanal Tedavisi sırasıyla şu şekilde yapılır;

  • Endodonti öncesinde diş hekimi, tedavi edilecek dişin anatomisini tam olarak görebilmek için bir röntgen çekilmesini talep eder.
  • Doğru bir tedavi gerçekleştirebilmek için dişin kök kanallarına ulaşmak, hasar görmüş pulpa dokusunu çıkarmak gerekir.
  • Diş kökünün kanallarını dolgu materyalini uygulamaya uygun olacak şekilde şekillendirmek gerekir.
  • Ardından bakteri ve zararlı organizmaların yayılmasını önlemek için kök kanal temizliği ve sterilizasyonu işlemi gerçekleştirilir.
  • Son adım olarak kök kanalları dolgu materyali ile doldurulur ve röntgen çekilerek kontrolü sağlanır.

Endodonti Ne Kadar Sürer?

Endodontik tedavi süresini kanal sayısı, dişin nerede bulunduğu ve enfeksiyonun şiddeti gibi durumlar belirler. Endodontik tedavi pulpada bir enfeksiyon ya da kist gibi bir oluşum yoksa bir seansta tamamlanabilir. Diş enfeksiyonlu geldiği için tedavi genellikle 2 seans sürer.  Kanal tedavisinin tek bir seansı yaklaşık 45 dakika gibi bir sürede tamamlanır.

Size özel hissettirecek Endodonti (Kanal Tedavileri) hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.


“Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.”

Leave a comment