Skip to content Skip to footer

Endodonti Nedir?

Endodonti Nedir?

Diş hekimliği anabilim dallarından biri olan Endodonti, dişin canlı dokusu olan pulpa ve çevre dokuların sağlığını inceleyen bir uzmanlık alanıdır. Bu alanda uzmanlık yapan hekimler ise Endodontist unvanı alırlar. Endodonti bölümü her ne kadar kanal tedavisiyle öne çıkmış olsa da birçok tedavi seçeneği de bu alan kapsamına girer. Bunlara örnek olarak dental travmalar, kanal tedavili dişleri beyazlatma yöntemleri, rejeneratif endodonti, endodontik cerrahi gibi tedavi prosedürleri verilebilir.

Neden Endodontik Tedavilere İhtiyaç Duyarız?

Dışarıdan bakıldığında yanakta görülen, içeriden bakıldığında diş etinde görülen ve gerekli görüntüleme yöntemleriyle bakıldığında ise diş kökünü çevreleyen şişliğe sebep olan lezyonların tedavisi için kanal tedavisine ihtiyaç duyarız. Endodontik tedavilere ihtiyaç duyulan diğer durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bazen şiddetli ağrının da eşlik ettiği ilerleyen diş çürüklerinde pulpa dokusu hasara uğrar ve çözümü endodontik kanal tedavisi
  • Sert bir darbeye maruz kalan veya aşırı diş sıkma sonucu travmaya uğramış dişlerde de pulpa yapısında oluşan iltihabın tedavisi bu yöntemle yapılabilir.
  • Diş eti ve çevresinde görülen problemler de diğer adıyla periodontal problemler, yine pulpa dokusunun iltihaplanmasına sebep olan faktörler arasındadır.
  • Enfekte olmasına rağmen kök gelişimi devam eden genç hastalarda dişin canlılığını devam ettirmek için rejeneratif endodontiye ihtiyaç duyulabilir.
  • Kanal tedavisi görmüş dişlerin zaman içinde renk değiştirmesi söz konusu olabilir. Bu durumlarda devital beyazlatma adını verdiğimiz diş beyazlatma tedavilerine ihtiyaç duyarız.

Endodonti (Kanal Tedavisi) Nasıl Yapılır?

Diş dokusu; dıştan içe mine, dentin, pulpa ve sement yapılarından meydana gelir. Özellikle endodontinin alanına giren pulpa dokusu ise hem diş kökünün içinde hem de dişin kron kısmında bulunan sinir ve damar ağlarından oluşur. Diş çürüğüne sebep olan bakteriler mine yüzeyinden dentine ve oradan da pulpaya ilerleyebilir. Hastaların gece ağrısı duyma sebeplerinden biri de çürüğün diş pulpasına kadar ilerlemiş olmasıdır. Endodontiyle özdeşleşen kanal tedavisi ile yukarıda belirtilen tüm hastalık unsurlarına cevap oluşturularak diş enfekte olmuş sinir ağlarından arındırılır. Dezenfekte edilir ve diş kökünün kanalları biyouyumlu malzemelerle doldurulur. Endodontinin temel amacı doğal dişleri ağızda tutmak ve dişlerin canlılığını yitirseler dahi hem estetik hem de fonksiyonel olarak işlevine devam etmesinin sağlanmasıdır.

Sizi sağlığınıza kavuşturacak endodontik tedavi hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

‘’Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.’’

Leave a comment