Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Endodonti (Kanal Tedavileri)

Endodonti, kanal tedavisi olarak da bilinir. Pulpanın, kendini tamir edemeyecek şekilde hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Pulpa, dişin en iç kısmında bulunan ve damar-sinir paketinden oluşan yumuşak bir tabakadır. Genellikle kırık dişlerde veya derin çürüklerdeki bakteriler pulpanın iltihaplanmasına yol açar. İltihaplı veya hasar görmüş pulpa çıkarılmazsa, diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyona neden olur ve diş kaybedilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

  1. İlk aşama, tedavinin ağrısız olması için dişe yapılan anestezi ile başlar.
  2. Daha sonra çürük temizlenir ve iltihaplı pulpa çıkarılır. Kök kanalındaki tüm sinir ve doku artıkları temizlenir.
  3. Kök ucuna kadar kanallar genişletilir ve uygun solüsyonlarla kanal irrigasyonu yapılır.
  4. Eğer birden fazla seans sürecek bir tedavi ise kanallara uygun ilaçlar konularak iyileşme hızlandırılır ve seanslar arasında dişe geçici dolgu konulur.
  5. İyileşmeden emin olunduğunda kanallar özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi süreci dişin durumuna göre değişir. Bazı durumlarda tek seansta sağlıklı bir dolgu yapılabileceği gibi bazı durumlarda ise birden fazla seans (dokulardaki iyileşmeden emin olana kadar) tedavi devam edebilir.

Ağrılı Bir Tedavi midir?

Tedavi yapılacak dişe lokal anestezi uygulandığından herhangi bir ağrı hissedilmez.

Tedavisi Yapılan Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Dişin tekrar çürümesini ve enfekte olmasını önleyici tedbirler alındıktan sonra kanal tedavili bir diş ömür boyu kullanılabilir. Ancak bu süreçte düzenli diş hekimi kontrolü şarttır.

Tedavi Sonrası Bakım Önerileri Nelerdir?

Tedavisi yapılmış ve kurtarılmış bir dişin ömür boyu kullanılabilmesi için doğru diş bakımı yapılması gerekir. Öncelikle ağız ve diş bakımınıza özen göstermelisiniz. Dişlerinizi düzenli fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız önemlidir. Dişlerinize iyi bakmak, yeni sorunların ortaya çıkmasını önlemede size yardımcı olacaktır. Sonrasında diş temizliği ve kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz şarttır. Ayrıca dişlerinizin kırılmaması ve kanal tedavilerine zarar vermemesi açısından sert yiyecekleri çiğnemekten de uzak durmanızda yarar var.