Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ortodonti

Ortodonti Nedir?

Diş hekimliğinin diş, çene, yüz bozuklukları ve tedavisiyle ilgilenen bilim dalıdır.

Ortodontist Kimdir?

Diş hekimliği fakültesinin 5 senelik eğitimine ek olarak çeşitli sınavlardan geçerek 4-6 senelik doktora veya uzmanlık eğitimi almış diş hekimleri ‘ortodontist’ (ortodonti uzmanı) unvanı alırlar.

İlk Ortodonti Muayenesi Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Çocukların ilk daimi dişlerinin çıkmaya başladığı 6-7 yaşlarında ilk ortodonti muayenesi yapılabilir. Bu yaşta tedaviye çok özel durumlarda başlatılır ancak süt dişlerinin ne zaman düşeceği, daimi dişlerin ne zaman çıkacağı ve ilerde gerekebilecek tedavi zamanlaması bu ilk muayene sonrası belirlenebilir. İlk diş hekimi muayenesi de 4-5 yaşlarında yaptırılmalıdır.

6-7 Yaşında Çocuğumuza Neler Yapılabilir?

Bu yaşta iki hedefimiz vardır: 1. Hedef diş hekimliği açısından süt dişlerinin zamanında düşüp, daimi dişlerin zamanında çıkması (sürme rehberliği). 2. Hedef ise genel sağlık açısından çocukların burun solunumu yapmasının sağlanmasıdır. Küçük yaşta geceleri ağız solunumu yapan (ağzı açık uyuyan, horlayan) çocuklar kulak burun boğaz uzmanlarıyla görüşülüp geniz eti (adenoit), bademcik (tonsillit), burun eğriliği (septal deviasyon), allerjik rinit, sinüzit gibi sorunlardan kurtarılmalıdır. Çünkü ağız solunumu, çene-yüz gelişimini negatif yönde etkilemektedir.

6-7 Yaşında Tedavi Başlanabilir mi?

Üst çene darlığı gibi özel durumlar dışında, süt dişleri ağızdayken bu tedavi tercih edilmemektedir. Sadece önleyici amaçlı yer tutucu veya transpalatal ark gibi basit uygulamalar ileride oluşacak bozuklukları engellemekte kullanılabilir.

Tedavi İçin En Uygun Yaş Kaçtır?

Eğer iskeletsel bir bozukluk yoksa ve sadece dişsel bir düzeltim yapılacaksa, tüm daimi dişlerin ağıza çıkıp olgunlaştığı 12-13 yaş, tel uygulaması için en ideal yaştır. İskeletsel bir bozukluk varsa bozukluğun durumuna göre 6-7 yaşında başlanabildiği gibi büyüme ve gelişme bittikten sonra (kızlar 18-19, erkekler 20 yaş sonrası) da tedavi planlanabilir.

Yetişkin Hastalara Tel Tedavisi Uygulanabilir mi?

Her yaşta tel tedavisi uygulanabilir, yaş sınırı yoktur. Tedavinin tek şartı, diş ve çevre dokuların (diş eti, kemik) sağlıklı olmasıdır.

Tel Tedavisinde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

  • Tedaviye başlamadan önce dişlerin sağlığıyla ilgili problemler varsa (dolgu, kanal tedavisi, diş eti tedavisi vb.) onların çözülmesi gerekmektedir.
  • Tedavi sırasında uygulanan tellerin varlığında temizlik normalden daha zor olduğu için günde en az 4 kere ve her fırçalama 3 dakika sürecek şekilde fırçalama yapılmalıdır.
  • Takılan tellerin kırılmaması ve dolayısıyla tedavinin aksayıp uzamaması için hastalar doktorların koyacağı yeme-içme kurallarına uymalıdır.
  • Pekiştirme tedavisi aksatılmamalı ve tedavinin bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Sabit tellerle yapılan aktif tedaviden sonra, dişlerin yeni konumlarına diş eti ve kemiğin yeniden organize olmasını sağlamak için sabit ve hareketli apareyler kullanılarak uygulanan tedaviye pekiştirme tedavisi denir. İdealde aktif tedavi süresi kadar pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır. Ancak pratikte hareketli pekiştirme apareyleri ile 6 ay gece-gündüz (sadece yemeklerde çıkarılarak) ve 6 ay sadece gece uygulama yapılmaktadır. Sabit pekiştirme apareyleri ise ağızda kalabildiği sürece tutulmalı. Eğer bu sabit apareylerde kırılma olursa, kırılan hareketli aparey 24 saat takılarak kliniğimizden randevu alınıncaya kadar çıkarılmamalıdır. Sabit aparey kırılmaları tamir edildikten sonra hareketli aparey kullanımı normal rutinine dönebilir.

Eğer Tedavi Yapılmazsa Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?

Çoğu hasta diş çapraşıklığı nedeniyle yani estetik kaygıyla ortodontiste başvurur. Diş ve çene bozukluğu, estetik problemlerin yanında çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında da kayba neden olabilir. Ayrıca çapraşık dişlerde temizliğin sağlanması zor olduğundan çürük ve diş eti hastalığı oluşma olasılığı yüksektir. Eğer diş ve çene bozukluğu nedeniyle kapanış problemi varsa uzun dönemde çene eklemi rahatsızlıkları söz konusu olabilir. Çene ve diş boyut uyumsuzluğu durumunda bazı dişlerde gömülü kalma söz konusu olabilir. Gömülü kalan dişler de komşu dişlerde kök erimesi, kist oluşumu ve patolojik problemlere neden olabilir. Psikolojik açıdan da dişleri çapraşık, çene ilişkileri bozuk olan hastaların içine kapanık olduğu, insan ilişkilerinde çekingen davrandıkları bilinmektedir.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürmektedir?

Tedavi süresi hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Çapraşıklık miktarı, kapanış bozukluğunun tipi, hastanın yaşı gibi faktörler bu süreyi etkilemektedir. Tedavi, ortalama olarak 6-24 ay arası sürmektedir. Bu süre içinde hastalar ortalama ayda bir kontrole çağrılırlar. Ancak bu bahsedilen süreler normal koşullar için geçerlidir. Hastanın tedaviye ilgisi ve özeni, tedavi süresini azaltıp arttırabilir.

Tedavi Ağrıya Neden Olur mu?

Ortodonti kliniğinde hiçbir şekilde ağrı, sızı, acı hissedilmemektedir. Dişlerinize teller uygulandığında en fazla 2 gün süren hassasiyet oluşması normaldir. Yanak, dil ve dudaklarınızın tellerinize alışması ise en fazla 1 haftalık süre almaktadır. Kısacası teller takıldıktan 1 hafta sonra ağzınızdaki tellerin varlığı unutulacaktır.

Tedavi İle Düzeltilen Dişler Tekrar Bozulur mu?

Hiç ortodontik tedavi görmemiş bireylerde bile ömür boyu sürmekte olan fizyolojik yani normal bir diş hareketi mevcuttur. Tedavi sonucu bu doğal süreçten etkilenebilir. Pekiştirme tedavisinin yeteri kadar uygulanmasıyla, tedavi sonucu sağlanan düzeltimin kalıcılığının arttırılması söz konusudur.

Teller Dişleri Çürütür mü?

Tedavi süresince dişler doğru şekilde ve sıklıkla fırçalandığı takdirde çürük oluşma ihtimali kesinlikle yoktur. Dişler iyi fırçalanmadığında ise teller olmasa da çürüme gerçekleşebilir.

Tellerin Görünmeyeni Var mıdır?

Gelişen teknolojiyle birlikte ortodontik malzemelerde de büyük gelişmeler yaşanmıştır. Metal tellere ek olarak daha az fark edilen diş renginde (şeffaf) teller veya dişlerin görünmeyen arka yüzeyine yapıştırılan lingual tellerin kullanımı da söz konusu olabilir.

Pahalı Bir Tedavi Midir?

Ortodontik tedavide fiyatlar vakanın şiddetine göre değişmektedir. 10-30 ay arası kontrol gerektiren uzun bir tedavi olduğu düşünüldüğünde, aslında hiç de pahalı bir yaklaşım olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca uzun vadeli ödeme seçenekleriyle tedaviye ulaşım daha da kolay hale getirilmiştir.