Skip to content Skip to footer

İstanbul’un En Meşhur 5 Müzesi

İstanbul'un En Meşhur 5 Müzesi

İstanbul büyüleyici tarihi ve efsanevi güzellikleri ile ziyaret etmeniz gereken şehirler arasında yer alır. İstanbul kenti tarihi eserleri ile büyüleyen bir şehir olduğundan dolayı sanatı ve kültürü içinde barındırarak pek çok müzeye ev sahipliği yapar. Dünya şehirleri arasında yer alan kentimizde tarihi müzelerin yanı sıra çağdaş sanatın eşsiz örneklerinin de bulunduğu modern sanat müzeleri de sizlere sunulur.

 

İstanbul’da Tarihin ve Modernliğin Buluştuğu Alanlar; Müzeler

Topkapı Sarayı

İstanbul’un en turistik yerlerinden biri olan Topkapı Sarayı 1985 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan tarihi yarımadanın bir parçasıdır. Bu müzenin yapımına Fatih Sultan Mehmet tarafından Konstantinopolis’in fethinden sonra 1453 yılında başlanmıştır. Müzenin ilk kısmı 1468 yılında tamamlanmış 1478 yılına kadar da saray genişletilmiştir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eminönü ilçesinde Topkapı Sarayı’nın yakınında yer alır. Bu arkeoloji müzesi her biri ayrı binadan yer alan üç bölümden oluşur. Birinci kısım Arkeoloji Müzesi, ikinci kısım Eski Şark Eserleri Müzesi ve üçüncü son kısım ise Çinili Köşk Müzesi’dir. 1991 yılında inşa edilen müzeler Osmanlı döneminden kalma tarihi sizlerle buluşturur.

Dolmabahçe Sarayı

Beşiktaş ve Kabataş arasında yer alan İstanbul Boğazı’nın en güzel yerine kurulan Dolmabahçe Sarayı Barok tarzı görkemli mimarisi, sergi salonları ve oryantal dokusu ile mutlaka görülmesi gereken müzeler arasındadır. Müzede 46 salon, 285 adet oda, 6 hamam, 68 tuvalet bulunur. Ayrıca müzede dünyanın en büyük avizesi, el yapımı ipek halılar ve antik çağa ait büyük koleksiyon gözde tablolar yer alır. Mustafa Kemal Atatürk’ün son günlerini burada geçirdiği de bilgiler arasındadır.

Yerebatan Sarnıcı

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile kullanılan sarnıç Topkapı Sarayı’nın da su ihtiyacını karşılaşmıştır. Yerebatan Sarnıcı 140 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğinde olup 100 bin ton su tutma kapasitesine sahiptir.

Rahmi M. Koç Müzesi

Birçok ülkeden farklı dönemlere ait, mühendislikle ilgili belgeleri ve objeleri içinde barındıran Rahmi M. Koç Müzesi 1994 yılında açıldı. Müze içerisinde bulunan belgelerin, objelerin ev sahipliğini yaparak sergilenmesini, araştırılmasını ve korunmasını sağlıyor.

 

Sizi özel hissettirecek İstanbul hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

Leave a comment