Skip to content Skip to footer

İstanbul’un Tarihi Semtleri Nerelerdir?

İstanbul’un Tarihi Semtleri Nerelerdir?

Anadolu ve Avrupa arasında her zaman bir köprü görevi gören İstanbul, tarihte çok kültürlü yapısı ile Türkiye’nin en farklı ve en önemli şehridir. Napolyon’un söylediği gibi “Dünya tek bir ülke olsa başkenti İstanbul olurdu” sözü ile bu tarihi kentin ne kadar değerli ve görkemliliği olduğu ortaya çıkıyor.

İstanbul’da Görülmesi ve Gezilmesi Gereken 5 Tarihi Semt

Tarihin içinde kendini gösteren bir kent olan İstanbul, her farklı semtinde geçmişe dair oldukça önemli ölçüdeki mimari eserlere ev sahipliği yapar. Şairler, sanatçılar, müzisyenler, yazarlar ve devlet adamlarını ağırlayan ve sıklıkla güzelliklerinden bahsetmelerini sağlayan bu kentimizin tarihi semtleri de göz boyuyor. Sokaklarında dolaşırken kendinizi geçmişe ait hissedeceğiniz ve mutlaka görülmesi yerler arasında olan İstanbul’un tarihi semtlerini sizler için derledik.

İstanbul'un Tarihi Semtleri:

Galata

İstanbul’un uyumayan semti ve günümüzdeki İstanbul’un en turistik noktası olan Galata şehrin simgelerinden biridir. Galata, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan en eski semtlerden biridir. Tarihteki Cenevizlilerin kolonisi altında olan Galata, İstanbul’un fethiyle beraber Osmanlı yönetimine geçti. Galata Kulesi ve Galata’nın kale duvarlarının yanında çok sayıda cami, sinagog ve kilise bulunur.

Balat

Tarihte Rum aristokratların yaşadıkları semt olarak bilinen Balat Fatih ilçesine bağlıdır. Günümüzde tekrar canlanma dönemine giren tarihi yerde özellikle dizi çekimlerinden sonra ziyaretçi sayısı hızla arttı. Kafelerin ve sanat galerilerinin yer aldığı semte tarihi açıdan yoğun ilgi vardır.

Arnavutköy

İstanbul’un tarih açısından en ünlü semtlerinden biri olan Arnavutköy, farklı inançları bir arada tutan çok kültürlü bir yerdir. Tarihi yapıları ile göz dolduran semt herkesin ilgi odağıdır.

Beyoğlu

Kırmızı nostaljik tramvayı, galerileri, müzeleri, tarihi hanları ile İstiklal Caddesi Beyoğlu’nun göz bebeğidir. Yabancı turistlerin en gözde rotalarından biri olan semt tarihte Pera adıyla anılır.

Kuzguncuk

Anadolu yakasında bulunan en nostaljik ve en güzel semtlerden biri olan Kuzguncuk İstanbul’un en görülmesi gereken yerleri arasındadır. Cumbalı evleri, rengarenk sokakları, bol yeşillikli alanları ile insanlara mutluluk verir. Sahilde bulunan Çınaraltı Anadolu Yakasında bulunan en güzel boğaz manzarasına sahiptir.

 

Sizi özel hissettirecek İstanbul hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

Leave a comment