Skip to content Skip to footer

Şeffaf Aparey ile Ortodonti (Çapraşıklık) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf Aparey ile Ortodonti (Çapraşıklık) Tedavisi Nasıl Yapılır? Şeffaf Aparey Tedavisinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Günümüz teknolojileri diş tellerinin yerini daha estetik bir görünüm sunan şeffaf apareylere bırakmasını sağladı. Şeffaf aparey tedavisi, kişiye özel gerçekleştirilen ortodonti tedavi yöntemlerinden biridir. Şeffaf aparey tedavisi, dişlerde görülen çapraşıklık, sıkışıklık ve seyreklik gibi sorunlarda tedavi yöntemi olarak tercih edilir.

Şeffaf Aparey Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf aparey tedavisi için öncelikli olarak hastanın röntgen cihazları aracılığı ile diş görüntüsü alınır. Hastanın dişlerinin hareketliliğine göre ağız modeli oluşturulur. Görüntü ve modeller bilgisayar ortamına aktarılarak tedavi planlaması yapılır. Yapılan planlama sonucunda dişlerin tedavi şekli ve tedavi sonu durumları bilgisayar ortamında hastayla birlikte incelenir. Diş hekimi tarafından oluşturulan tedavi planına göre şeffaf diş apareyleri setler halinde hazırlanır. Bir şeffaf aparey yaklaşık 2 hafta süresince kullanılır ve bir sonra ki apareye geçiş yapılır. Kullanım süresi kişiden kişiye değişebilir.

Şeffaf Aparey Tedavisinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Dişlerdeki düzensizliklerin giderilmesine ve hizalanmasına yarayan şeffaf apareyler, yeni nesil ortodonti tedavilerindendir. Geleneksel diş tellerinin yerini git gide almaya başlayan şeffaf aparey tedavisi,  genellikle küçük diş problemlerinin tedavisinde uygulanırken günümüzde çapraşıklık ve derin kapanış gibi çok çeşitli diş düzletme işlemlerinde uzman diş hekimleri tarafından uygulanır. Şeffaf aparey tedavisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Diş tellerine göre daha konforlu kullanım sunan şeffaf aparey, görüntü açısından kullanıcısını memnun eder.
  • Hasta tedavi sürecini ve tedavi sonu dişlerinin yaklaşık durumunu bilgisayar modeli üzerinden önceden görebilir.
  • Hastanın kullanım kontrolündedir ve kolayca çıkarılıp takılabilirler.
  • Diş tellerine göre şeffaf apareylerin temizliği daha kolaydır.
  • Tedavi süresi daha kısa sürebilir.

Şeffaf aperey tedavisin bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan biri apereylerin hasta tarafından takılıp çıkarılmasıdır. Şeffaf apareyin keyfi olarak takılmaması tedaviyi aksatarak tedavi süresinin uzamasına neden olur. Bir diğer dezavantajı ise fiyattır. Şeffaf aparey tedavisi fiyatları, klasik diş teli tedavi fiyatlarına göre daha yüksektir.

Şeffaf plakların dezavantajları arasında ince yapılı olmaları da sayılabilir. Şeffaf plaklar ince yapıları sebebi ile hassas kullanım gerektirir. Yemek sırasından şeffaf plakların mutlaka çıkarılması gerekir. Diş hekiminizin verdiği kutuda muhafaza etmeniz de önemlidir.

Size özel hissettirecek Şeffaf aparey tedavisi hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

“Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.”

Leave a comment