Skip to content Skip to footer

Telsiz Ortodonti Nedir? Bu Tedavi Nasıl Yapılır?

Telsiz Ortodonti Nedir? Bu Tedavi Nasıl Yapılır?

Ortodonti; aralıklı ya da çapraşık dişlerin düzeltilmesi başta olmak üzere yanlış çene kapanışı gibi sorunların tedavi edilmesi sürecidir. Yeni teknolojilerden yararlanılarak, uzun zamandır kullanılan diş tellerine alternatif şeffaf plak tedavisi yani telsiz ortodonti tedavisi geliştirildi. Bu yöntem ile diş teli kullanımında yaşanan zorluklar ortadan kaldırılmış oluyor. Kullanan hastalara birçok avantaj sunan şeffaf plak tedavisi sonrası bazı önlemlerin de alınması gerekiyor. Geri bozulmaların en aza indirilmesi için hekimler hastalarına koruyucu plak kullanımı ile tedaviyi destekliyor.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, tel uygulamalara gerek kalmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel tasarlanan şeffaf plaklar aracılığı ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Şeffaf plak tedavisinde haftalık değiştirilen plaklar ile ağrısız ve konforlu bir tedavi uygulanır.

 Şeffaf plak tedavisi diş hekimini uygun gördüğü süre boyunca kişiden kişiye değişen sürelerde tamamlanır. Şeffaf plakların uygulandığı birçok ortodontik bozukluk sebebi olabilir. Dişlerde çapraşıklık, aralıklı dişler, yanlış çene kapanışı, çene genişletilmesi gibi birçok ortodontik bozuklukta tercih edilir.

Telsiz Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

En iyi estetik tedavi alternatiflerinden biri olan telsiz ortodonti tedavisi, herhangi bir tel görünümü olmaksızın gerçekleştirilir.

  • Çıkartılabilir şeffaf plaklar sayesinde kişi gün içinde zaman zaman tedavisine ara verebilir.
  • Yel tedavisinden farklı olarak yanak ve dudakların metal yüzeylerin sürtünmesi sonucu kesilme riski ortadan kalkar. Şeffaf plakların pürüzsüz yüzeyleri yara ve batma oluşumuna engel olur.
  • Şeffaf plaklar takıp çıkarılabildiği için ağız hijyeni daha kolay yapılabilir.
  • Şeffaf görünümleri sayesinde dışarıdan bakıldığında fark edilmez. Diş tellerine göre daha estetik bir görünüm sunar.
  • Tedavi gerektiren bazı durumlarda şeffaf plak tedavisi daha hızlı sonuç verebilir.
  • Şeffaf plakların çıkarılabiliyor olması ile yemek yerken kolaylık sağlar.
  • Kişi bazı önemli durumlarda hem konuşma açısından hem de görüntü açısından konforlu kullanım elde edebilir.

Size özel hissettirecek telsiz ortodonti tedavisi hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

 

“Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.”

Leave a comment