Skip to content Skip to footer

Zirkonyum Kaplama Nedir? Porselen Kaplama Nedir? Aralarındaki Farklar Nedir?

Zirkonyum Kaplama Nedir? Porselen Kaplama Nedir? Aralarındaki Farklar Nedir?

Zirkonyum kaplama, zirkonyum dioksit malzemeleri ile üretilen porselen diş kaplaması yöntemidir. Metal içermeyen zirkonyum, özel fırınlarda oksijenle birleştirilir ve zirkonya seramiğine dönüştürülür. Sunduğu avantajlar sayesinde son yıllarda en çok tercih edilen kaplama yöntemlerindendir. Diş çürüğü olanlar ya da daha estetik bir gülüşe kavuşmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Daha beyaz ve estetik bir görünüm sunması ile genellikle ön dişlerde kullanılır. Diş yüzeyine uygulanabileceği gibi eksik diş bölgelerine de uygulanabilir. Zirkonyum kaplama metal içermediği için diş etinde grileşme yaşanmaz.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama, diş hekimleri tarafından yapılır. Diş hekimi dişteki sorunu tespit ettikten sonra tedaviye başlar. Tedavi sırasında hastanın hassasiyet yaşamaması için lokal anestezi uygular. Dişler uygun boyutta küçültülür ve dişler üzerinden ölçü alınır. Hasta renk skalası içinden dişlerinin rengini seçebilir. Zirkonyum kaplamalar hazırlanana kadar geçici dişler takılır. Ortalama 3 ila 5 gün içerisinde zirkonyum dişler hazırlanır.

Kaplama dişi yapıştırmak için özel şeffaf yapıştırıcılardan yardım alınır. İşlem tamamlandıktan sonra hekim tarafından belirlenen tarihlerde düzenli kontroller yapılmalıdır.

Zirkonyum Kaplama Nedir? Porselen Kaplama ile Aralarındaki Farklar Nedir?

Zirkonyum kaplama altyapı itibariyle metal içermez. Porselen kaplama altyapısında metal içerir ve estetik kaygılar sebebi ile günümüzde daha az tercih edilen bir yöntemdir. Zirkonyum ve porselen kaplama arasındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Zirkonyum kaplama son teknolojilerle tasarlandığı için diş ve dişetine mükemmel uyum sağlar. Porselen kaplamada ise diş ve dişeti uyum sorunları yaşanabilir.
  • Zirkonyum kaplamada metal olmadığı için dişetinde grileşen görüntüsü görülmez. Porselen kaplamalarda ise metal olduğu için zamanla dişetinde grileşme söz konusu olabilir.
  • Porselen kaplamada ışık geçirgenliği sıfıra yakındır. Bu sebeple daha mat ve donuk bir görünüm sunar. Zirkonyum kaplamalar ışık geçirgenliğine sahip olduğu için daha canlı ve doğala yakın bir görünüm sunar.
  • Zirkonyum kaplamalar dişe çok daha kuvvetli yapışır. Porselen kaplamalarda yapışma sıkıntıları yaşanabilir.

Size özel hissettirecek zirkonyum kaplama tedavisi hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

“Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.”

Leave a comment