Skip to content Skip to footer

Diş Protezi Nedir? Protez Diş Türleri Nelerdir?

Diş Protezi Nedir? Protez Diş Türleri Nelerdir?

Kişiye özel üretilen diş protezleri kaybedilen dişlerin yerine yapılır. Hastaların kişisel ihtiyaçlarının doğrultusunda üretilen protez diş, kişilerin ağızlarına tam uyum sağlaması, kolay kullanım ve doğal görünme özelliğine sahiptir. 

 

Diş protezi kaybedilen bir ya da birden fazla diş yerine kullanılabileceği gibi tüm dişlerin yerine de kullanılır. Diş protez uygulamalarında hastaların ağızlarında kalan sağlam dişlerin korunması her zaman ön plandadır. Diş protezi uygulamasında amaç hastaların kaybettiği çiğneme fonksiyonunu geri kazanmadır. Ayrıca şekil bozukluğu olan ve renk değişimine uğramış dişlerin oluşturduğu olumsuz etmenlerde ortadan kalkar. İki çeşit protez diş türü bulunur. Bunlar;

  • Sabit Diş Protezi
  • Hareketli Diş protezi

Sabit Diş Protezi Nedir?

Sabit diş protezleri ağız içerisine yapıştırma işlemi uygulanan ve kişilerin kendi istekleriyle çıkartılamayan protez türüdür. Genellikle diş kaybının az olduğu kişilere uygulanır ve kişilerin kendi dişi kullanılarak üretimi gerçekleşir. Mevcut olan dişlerin kesilip, küçültülmesiyle başlayan işlemin ardından var olan dişlerin üzeri kaplanır. Bu işlem sonrasında dişin üzerine protez monte edilerek birleştirme uygulaması gerçekleştirilir. Sabit diş protezinin de birçok çeşidi bulunur. Bunlardan bazıları; Metal altyapılı Porselenler, Zirkonyum restorasyonlar, laminate veneer restorasyonlar ve full porselen restorasyonlardır.

 

  • Zirkonyum Restorasyonlar: Beyaz tonuna sahip, metal element olan zirkonyum kullanılarak üretilen ve uygulaması yapılan bir türüdür. Bu protez çeşidi estetik bir görünüm sağlar, işlevselliği ve sağlamlığı ön plana çıkarır. Kişilerin tercihine göre ışık geçirgenliği ve istenilen renk tonu işlenir. Metale alerjisi olan kişilerinde kullanılabildiği zirkonyum kaplama diş protezi doğal ve pürüzsüz bir parlaklığa sahiptir.
  • Laminate Restorasyonlar: Dişlere müdahalenin az olduğu diş protez türünde dişlerin ön yüzüne ince yaprak biçiminde porselen yapıştırılarak uygulanan bir yöntemdir. Sadece ön dişlere uygulanır. Renk değişiminin giderilmesinde, mevcut boşluklarının gizlenmesinde, kırık nedeni ile oluşan düzeltme işlemlerinde veya gülüş tasarımı işlemlerinde uygulanır.

Hareketli Diş Protezi Nedir?

Ağız içerisinde eksik olan dişlerin yerini alan aparey olarak tanımlanan hareketli diş protezleri kişilerin kendileri tarafından takıp çıkarılabilir. Doğal dişlerin olduğu fakat sabit protezlerin yeterli olmadığı durumlarda uygulan bu protez çeşidinde uygulama esnasında var olan dişlerden ve dokulardan destek alınarak yapılır.

Hareketli Diş Protez Çeşitleri:

  • Total Protezler
  • Parsiyel Protezler
  • İmmediat Protezler
  • İmplant Üstü Protezler

 

Sizi özel hissettirecek diş protezi hizmetlerimiz ile tanışmak için hemen iletişime geçiniz.

Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.