Skip to content Skip to footer

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Nedir? Pedodontinin Önemi Nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Nedir? Pedodontinin Önemi Nedir?

Ağız ve diş sağlığı kapsamında hizmet veren ana bilim dallarından biri de pedodontidir. Pedodonti bir diğer adıyla çocuk diş hekimliği, 0-13 yaş aralığındaki bebekler ile çocukların ağız-diş sağlığını ele alan uzmanlık alanlardan biridir. Çocuk diş hekimliği konularını bakan hekimlerin bir diğer meslek adı ise pedodontisttir.

Pedodonti Neden Önemlidir?

Çocuk diş hekimliği ana bilim dalı, bebek ve çocukların ağız, diş ve çene yapısı ile ilgili sorunları  merkeze alır. Özellikle daimi ve süt dişler ile ilgili hastalıkların ve sorunların çözümü için pedodontiye başvurulur. Dişlerin işlevlerini yerine getirmesine yönelik tespit ve tanılarda bulunan pedodonti temel olarak çürük, kırık ve diş darbeleri gibi sorunlara karşı gerekli tedavileri yapar. Çocuk diş hekimliği kapsamında, fiziksel travma sonucunda meydana gelen diş kayıpları da ele alınır. Pedodonti ana bilim dalı, çocukların ağız ve diş sağlığına yönelik tanı ve tedavileri içererek erken yaşlarda oluşabilecek sorunlara müdahale eder. Erken yaşta oluşabilecek diş kayıpları veya dental hasarlar ilerde çocukların daimi dişlerinde de problemlere sebep olabilir.

Pedodontist Kimdir? Ne İş Yapar?

Koruyucu diş hekimliği işlemlerini yerine getiren pedodontistler, üniversitelerin diş hekimliği fakültesinden mezun olurlar. Bunun yanında Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavından da başarılı olma şartı aranır. Çocuk diş hekimi yaptığı işleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diş ve ağız sağlığını tehdit eden sorunların tespitini yapmak,
  • Diş çürüğü, kırığı ve ağız içi yaralar gibi sorunların tanılarını koymak,
  • Uygulanacak tedavi süreci hakkında çocuğu ve ailesini bilgilendirmek,
  • Sorunun tespitine yönelik tedaviye başlamak,
  • Tedavi sürecinin sonlandırılmasından itibaren çocuğun ağız ve diş sağlığını takip etmek,
  • Diş sorunlarına ek olarak çene ve yüz gelişimini de takip etmek.

Çocukların erken yaşta oluşabilecek diş ve ağız hastalıkları tedavileri kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Erken yaşlarda genellikle diş ağrıları ve çürükleri meydana gelir ve bu sorunlar tedavi edilmezse diş kayıplarına kadar giden olumsuz durumlar oluşabilir. Tüm bu sorunların önüne geçmek ve çocuklarda diş muayenesi korkusunu gidermek için muhakkak uzman bir pedodontistten görüş alınması gerekir. Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içerisinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz. Bu konuda görüş ve bilgi almak için çocuk diş hekimliği hizmetimiz kapsamında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Yazı içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka diş hekimlerimize başvurunuz.”

Leave a comment